Witamina D obejmuje kilka związków. Witamina D1 to kalcyferol, D2 ergokalcyferol, D3 cholekalcyferol.
Została uzyskana z tranu lecz organizm może wyprodukować tę witaminę sam pod wpływem promieni słonecznych.
Witamina D1 znajduje się w tranie, D2 jest wytwarzana w roślinach wystawionych na działanie promieni ultrafioletowych, D3 powstaje w skórze ludzi i zwierząt. Witamina ta jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach.
W organiźmie człowieka pełni ona bardzo ważną rolę, bowiem pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, jak też zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków wraz z moczem.
Witamina D to przede wszystkim budulec naszych kości i zębów.
Musimy zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia bowiem w przypadku niedoborów organizm pobiera go z tkanki kostnej. Pierwiastek ten jest więc niezbędny szczególnie w procesie kształtowania się tkanki kostnej u dzieci i młodzieży - kości rosną i są twardsze.
Niezbędna jest również większa ilość wapnia u kobiet po menopauzie gdyż jest wtedy większe zagrożenie osteoporozą.
Witamina ta łagodzi także stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a więc wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
Rola witaminy D jest też nieprzeceniona w oddziaływaniu na komórki szpiku kostnego produkującego komórki obronne tzw. monocyty. Na obecność tej witaminy reagują również komórki jajników, przytarczyc, mięsień sercowy, komórki mózgu.
Trzeba również zaznaczyć, iż obecność witaminy D przeciwdziała takim chorobom jak rak okrężnicy, rak piersi, rak prostaty a także chłoniakowi nieziarniczemu.
Niedobór witaminy D jest przyczyną krzywicy u dzieci i młodzieży ale także u dorosłych osób.
Pogarsza się słuch, utrudniona jest praca systemu nerwowego i mięśniowego.
Pamiętać jednak należy, że witamina D w nadmiernej ilości jest toksyczna. Nadmiar może spowodować biegunkę, wzmożone oddawanie moczu, bóle głowy, nudności, brak apetytu.
Źródłem witaminy D jest tran oraz oleje rybne znajdujące się w rybach takich jak tuńczyk, śledź, makrela, łosoś, sardynki. Witamina ta znajduje się również w wątrobie, białku jak i w przetworach mlecznych jak ser, masło czy śmietana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz